Akarsu Turizm

Dirgine Çayı: Zonguldak Devrek’teki Dirgine Çayı (Köprübaşı-Yazıcık arası) “akarsu turizmi” olarak adlandırılan rafting, kano ve nehir kayağı için oldukça elverişlidir. Bölgede yaklaşık 15 km’lik bir rafting parkuru bulunmaktadır. Rafting parkurunun zorluk derecesi ise 3’tür.

 

Rafting için en uygun aylar Mart, Nisan ve Mayıs aylarıdır. Nehir bu dönemde en hızlı akışını sağlamaktadır. Bunun nedeni kar sularının erimesi ile toprağın suya tamamen doymasıdır. Haziran ayı ise nehir kayağı aktivitesi için uygundur.

Dirgine Çayı, Abant dağlarından doğarak Büyüksu adıyla devam eden ve Yeniçağa ve Dirgine’den katılan iki önemli koldan sonra Devrek Çayı adını alan Bolu Çayı’nın bir koludur. Çomaklı Deresi ve birkaç ufak dere bu çaya katıldıktan sonra Gökçebey ilçesi yakınlarında Karabük’ten gelen Soğanlı Çayı’nın devamı olan Yenice Çayı ile birleşerek Filyos Çayı adını alarak devam etmekte ve Filyos beldesinden Karadeniz’e dökülmektedir (Zonguldak.gov.tr, 2011).

Dirgine Çayı üzerinde organize edilen rafting sporu, ilk kez 2007 yılında Zonguldak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Rafting Zonguldak İl Temsilciliği tarafından başlatılmıştır. Ayrıca rafting sporu yapmak isteyenlere Dirgine Belediyesi gerekli desteği ve yardımı sağlamaktadır.

Foto: İlker Kubilay
 

Filyos Çayı: Farklı kaynaklardan çıkan akarsuların (Soğanlı Çayı, Melen Çayı, Araç Çayı, Yenice Irmağı, Devrek Irmağı) Gökçebey İlçesi sınırlarında birleşmesinden oluşan Filyos Çayı, Filyos beldesi kıyılarında denize dökülmektedir. Toplam uzunluğu 228 km’dir. Filyos çayı üzerinde yer yer kanoing yapılabilecek alanlar mevcuttur.

Gülüç Irmağı: Zonguldak-Devrek sınırındaki Hörgüç Tepe civarından doğan ırmak, birçok dere, dereceğin sularıyla beslenerek Gülüç mevkiinde Gülüç Irmağı adını almaktadır. Gülüç ırmağının oluşturduğu 35 km’lik doğal parkur, rafting için uygundur.

Önceki Sayfa