Gastronomi Turizm

Yöresel Mutfak: Kırsal kesimde kahvaltı genellikle “kuşluk vakti”nde yapılır. Sabahları yüksek kalorili yiyeceklerle güçlü şekilde beslenildiğinden (tarhana ya da uğmaç çorbası, pekmez, reçel, ceviz, süt, peynir), öğle yemeği pek yenmez. Akşam yemekleri çorba, sebze, etli yiyecek ya da börek, makarna gibi unlu yiyeceklerden oluşur.

 

Kırsal yerleşimlerde genel olarak yapraklı sebzelere mancar (pancar), taneli sebzelere bakla, mutfak alanına aşevi, yiyeceklerin saklandığı yere de kiler denir. Yemekler tüm aile bireyleriyle bir arada aşevinde yenir. Yere sofra bezi serilir, üstüne sofra (tahtadan yuvarlak ayaklı tabla) konur ve genellikle aynı kaptan yenir.

Yöre mutfağında ağırlık unlu (buğday ve mısır unu) mamullerinden yapılan yemek türlerindedir. Örneğin, börek, su böreği, kabaklı börek, tatlı, bazlama, cizleme, gözleme (Kdz. Ereğli ve Alaplı’da kabaklı gözleme), kömeç ekmeği, pide türleri, tarhana çorbası, uğmaç çorbası (buğday unundan sütlü, sütsüz, naneli), göce çorbası (dövülmüş mısır kırıklarından), mısır unundan malay ve tintiş çorbası hemen hemen ilin tüm yörelerinde bilinmekte ve tüketilmektedir.

Kdz. Ereğli’de Ereğli pidesi, Ereğli keşi, pide makarnası, Devrek’te asma yaprağından küçük küçük sarılan ve sıcak yenen etli yaprak sarması ve zeytinyağlı yaprak sarması, cevizli ev makarnası, çörek, kömeç (cevizli ekmek), simit, kanlıca ve sarı kız mantarından yapılan mantarlı börek, kaz ciğeri ve yağından yapılan börek, beyaz baklava, hoşmerim (hoş mulayim), saraylı kabak tatlısı, Beycuma’da büryan (kuyu) kebabı, Çaycuma’da yoğurt (özellikle manda yoğurdu), soğan dolması, baklalı mancar, Alpalı’da kiren çorbası, koltuk yemeği, kabak gözlemesi, yedi türlü sebzeden yapılan mancar yemeği yöreyle özdeşleşmiş yemeklerdir.

Foto: Can Çetin

Foto: Can Çetin

Önceki Sayfa